Ramazanda İstanbulda İftar Yapılacak Mekanlar

İSTANBUL’DA İFTAR YAPILACAK EN ÖZEL MEKANLARLA TANIŞIN! 

İki kıta, Asya ve Avrupa’nın altın düğümü İstanbul Ramazan ayına hazır. Her sokağından tarih fışkıran İstanbul’un saklı güzelliklerini ne kadar biliyoruz? Ne sıklıkla ulaşabiliyoruz? İşte dostluk, kardeşlik bağlarının kuvvetlendiği uçsuz bucaksız iftar sofralarında aile olmanın bilincine yeniden eriştiğimiz Ramazan ayını İstanbul’un tadına varmak için bir fırsata çevirmeye ne dersiniz?

Bu Ramazan’ın da yaz ayına denk gelmiş olması moralinizi bozmasın. Çünkü altın güneşin vaadettiği kadar parlak ve göz alıcı fırsatlarla yaz mevsimi sizin için iç ısıtan bir deneyime dönüşecek. 

Grupfoni iftar fırsatlarını sizler için derledi. Fırsatları takip ederek hem kesenize göre uygun ve ucuz, hem de damak çatlatan lezzetleriyle kusursuz bir iftar deneyimi yaşayabilirsiniz.

Peki İstanbul’da Alternatif İftar Mekanları Nereleri?

  

Usta şeflerin maharetlerini konuşturduğu, geleneksel lezzetlerden modern dokunuşlara kadar oldukça zengin menüsüyle hem gözünüze hem de midenize hitap edebilecek otel fırsatları iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 

Otel fırsatlarını takip ederseniz, İstanbul’un her iki yakasında da bulunan, prestijleri ve iddialarıyla size oldukça konforlu bir deneyim müjdeleyen otellerde Ramazan’ın tadına varabilirsiniz.

Otellerde iftar fırsatları aynı zamanda size şehrin gri duvarlarından kurtararak bazen yeşilin en güzel tonundan bir koruya bazen de engin maviliklerin ortasına, İstanbul’un boğaz manzarasınının tadını çıkarabileceğiniz lokasyonlara davet ediyor.

İftar fırsatları için alternatif arayanlar için otel fırsatları oldukça çekici. Zira siz bir yandan usta ellerin değdiği birbirinden güzel yemeklerin tadına bakarken, diğer yandan semazen gösterileri ve tasavvuf müziği dinletileri eşliğinde ruhunuzu okşamayı vaadediyor.

Eğer işten çıkıp iftara o kadar uzak bir noktaya yetişmem mümkün değil diyorsanız, canınızı hiç sıkmayın. Çünkü Taksim gibi şehrin atardamarı sayılabilecek noktalarda da iftar fırsatlarımız mevcut.

Peki İftarı İstanbul Boğazı’nın Ortasında Yapmaya Ne Dersiniz?

Tekne turları, tekne fırsatları ile İstanbul’un gün batarken yarattığı eşsiz silueti deneyimlemek bir yandan da iftar yapmak tarifsiz bir tecrübe olacak. Tarihi yarım adadan başlayarak İstanbul Boğazı’ndaki önemli lokasyonlara uğrayarak hem boğaz havasını ciğerlerinize dolduracak hem de eşsiz lezzetlerle damağınızı şenlendireceksiniz. İftarın ardından boğazı tekneyle turlarken kulağınıza çalınan Türk sanat müziği ve tasavvuf ezgileri ise size bu köklü tarihe doğru huzur dolu bir yolculuğa çıkaracak.

İftar fırsatları için bir başka seçenek ise menüleriyle iddialı birbirinden şık restoranlar.

Eğer İstanbul’un tarihi güzelliklerini deneyimlemek isterseniz Sultanahmet, yok ben Avrupa yakasına geçemem derseniz Beykoz’da denize nazır restoran seçenekleri iftar için alterntatifler olarak öne çıkıyor.

Ramazan’ın bereketini çağıran kusursuz sofralarda bir o kadar kusursuz lezzetlerin tadına bakarak güzel bir Ramazan akşamı geçirmek isteyenler daha klasik bir tercih yaparak, iftarını bu güzel restoranlardan birinde yapabilir.

Ramazan ayının tadı İstanbul’da bir başka yaşanıyor. Tarihi dokusuyla her adımda büyüleyen şehir İstanbul’da bu önemli ayı deneyimleyebilmek büyük bir şans! Ramazan ayı birlikteliği, aile bağlarını, dostlukları güçlendiren bir ay. Bu birlikteliğin yaşandığı yer ise birbirinden özel lezzetleriyle özenerek kurulan iftar sofraları.

İstanbul’da yaşarken, şehrin yorgunluğundan, yoğunluğundan, trafiğinden oruç açmak için eve ulaşmak oldukça zor. Bu yüzden Grupfoni Istanbul için Anadolu yakası ve Avrupa yakasındaki şehir fırsatlarını sizler için derledi.

Ramazan ayında iftar saati yaklaştığında herkesin aklında şu soru var; İstanbul’da nerede iftar yapılır? Nerede oruç açılır? İstanbul’un ramazan ayı için en gözde iftar mekanları neresi? İstanbul’un tarihi ruhunu yansıtan hem kolay ulaşılabilir hem de zengin iftar menülerine sahip mekanlar nerede? 

Grupfoni olarak sizin için geleneksel lezzetlerden, şık otel fırsatlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce seçenek sunuyor. Böylece, iftara ne kadar kaldı, Iftara kaç saat var gibi sorular tüm anlamını yitiriyor. Bilinen restoranlar haricinde otel fırsatları da Ramazan ayında iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Otellerde yapılan iftarlar geniş menüsüyle damaklarınıza hitap ederken diğer yandan sema gösterileri ve klasik türk müziği dinletileriyle de ruhunu okşayacak.

Ramazan ayını layığıyla yaşamak iftar mekanları haricinde ziyaret edilebilecek, İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu üstünde taşıyan, mekanlar ise ramazan ayında dolup taşıyor.

Özellikle bu ayda camilere, türbelere ve İslamiyet’in kutsaliyet atfettiği bir çok mekâna ziyarete gidenlerin sayısında büyük bir artış oluyor. İftarın ardından İstanbul’da ziyaret edilebilecek yerlerin arasındaysa Sultanahmet, Mısır Çarşısı ve Kız Kulesi gibi yerler bulunuyor.

SULTANAHMET CAMİİ 

Türkiye’nin ilk altı minareli Camii olan Sultan 1.Ahmet’in yaptırdığı Sultan Ahmet Camii Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli ve görkemli yapılarından biri olarak göze çarpıyor.

Türkiye’nin ilk altı minareli camii hakkında oldukça ilginç bir şehir efsanesi de mevcuttur. Anlatılana göre, 1616 yılında yapımı tamamlanan camiyi Sultan 1.Ahmet “altın” minareli yaptırmak istemiştir ancak, caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa, “altın” minarelerin bütçeyi oldukça aşacağını öngörerek “altın minare’yi “altı” minareli cami olarak duyduğunu bahane etmiş ve camiyi altı minareli olarak inşa etmiştir.

İstanbul’un simgelerinden biri olan Camii Anadolu yakasından özellikle Kadıköy, Üsküdar tarafından görkemli yapısı ve ihtişamı ile size büyülecek. Özellikle iftarın ardından, güneş battıktan sonar ziyaret etmekte fayda var.

AYASOFYA MÜZESİ

İstanbul’un ve Türkiye’nin simgelerinden olan Ayasofya’nın geçmişi Bizans günlerine Constantin’e dayanmaktadır. İstanbul’un fethi sonrasında ilk cuma namazının da kılındığı yer Ayasofya’dır. Cami’ye dönüştürülmüştür ancak, şimdilerde müze olarak ziyaret edilmektedir. Ayasofya’yı ziyaret için gündüz saatlerini tercih etmeniz tavsiye edilir.

MISIR ÇARŞISI

İftar sofralarınızı hazırlamak için uygun fiyatlı ve bol çeşitli destinasyonlardan biri de Eminönü’de yer alan Mısır Çarşısı. Çarşı özellikle baharatların, şifalı otların satıldığı bir pazar olarak kurulmuştur ve bugün de aynı amaçla hizmet vermeye devam etmektedir. Öte yandan çeşitli organik gıda maddeleri de Mısır Çarşı’sında satılmaktadır. Mısır Çarşısı yerli yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir mekandır.

RUMELİ HİSARI 

İstanbul’un fethi öncesine dayanan tarihi ile Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a fetih öncesi kuzeyden gelebilecek yardımları engellemek amacı ile yaptırılmıştır. İstanbul Boğazı’nın güzel manzarasına hakim olan Rumeli Hisarı bugün

bir çok eserin sergilendiği bir açık hava müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Bir dönem açık hava konserlerinin de yapıldığı hisar ziyarete açıktır.

FESHANE

Osmanlı ordusunun kyafet ihtiyacı için yapılan bir yapıdan bugün İstanbul’un en büyük sergi salonlarından biri haline gelen Feshane de bir dönem de fes imalatı yapılmıştır. Feshane adını buradan almıştır. Osmanlı’nın son dönemleri ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından panayır yeri olarak kullanılan Feshane, özellikle Ramazan aylarında ülkenin toplumsal hafızası için önemli bir yere sahiptir. Haliç kıyısında yer alan Feshane Eyüp Sultan ve Pierre Loti’ye çok yakın bir konumda yer almaktadır.

KIZ KULESİ

İstanbul’un tam anlamıyla dünyada bilinen ikonlarından biri olan Kız Kulesi eşsiz bir İstanbul manzarasına sahiptir. Hakkında bir çok efsane ve rivayet bulunan Kız Kulesi bugün Cafe, Bar ve Restaurant olarak ziyaret edilmektedir. İftar için oldukça keyifli bir tercih olabilir.

MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

Mimar Sinan’ın İstanbul’a armağan ettiği ve birbiri ile bir çok sırrı barındıran camiler Edirnekapı ve Üsküdar’da konumlandırılmıştır. Camilerin bulunduğu yerlerin kendine has özellikleri vardır. Ve Mimar Sinan’ın sırlarından birisi de bu camilerin birinin ardından doğan güneş, diğer caminin ardına batmaktadır. Anadolu yakası Üsküdar’da bulunan camii Ramazan ayında İstanbul’da ziyaret edilesi yerlerden biridir.

EMİRGAN KORUSU

Sarıyer ilçesinde yer alan İstanbul boğazı manzaralı koru, bahar aylarında İstanbul’un simgesi olan laleler ile dolup taşmaktadır. İstanbul’un kalabalığından çok kısa sürede ulaşılabilen bir cennet köşesi olan Emirgan korusu İstanbul’u tanımak isteyenler için önemli bir uğrak noktası olarak göze çarpıyor.

 

Yorum Yaz